Gezi Rehberi - Hotel Apart Alsancak a

Gezİ RehberİHOTEL APART ALSANCAK

HOTEL APART ALSANCAK

HAVAALANINDAN:
Tren: Adnan Menderes Havaalanı tren istasyonundan Aliağa yönüne giden trene bineceksiniz, 8 durak sonra Alsancak Tren istasyonun da ineceksiniz. İstasyondan çıkınca sol istikamette Talatpaşa bulvarına gireceksiniz, Migros Supermarketin sokağına gireceksiniz, sağdan 3. Sokağa gireceksiniz (Gönül Yazar Sokağı). Hotel Apart Alsancağı göreceksiniz.

Yaklaşık uzaklık: 30 dakika

Taksi: Taksi şöförüne Alsancak Talatpaşa Bulvarındaki Migros sokağına girmesini ve sağdan 3. Sokak olan Gönül Yazar Sokağına girmesini söylemeniz yeterli.

Yaklaşık uzaklık: 20 dakika

OTOGARDAN:
Otobüs: 250 numaralı belediye otobüsü ile Kahramanlar mevkiisine gelip oradan dolmuşlarla Kıbrıs Şehitleri mevkiinden otelimize ulaşabilirsiniz.

Yaklaşık uzaklık: 45 dakika

Taksi: Taksi şöförüne Alsancak Talatpaşa Bulvarındaki Migros sokağına girmesini ve sağdan 3. Sokak olan Gönül Yazar Sokağına girmesini söylemeniz yeterli.

Yaklaşık uzaklık: 20 dakika

KONAK MEYDANI / SAAT KULESİ

KONAK MEYDANI / SAAT KULESİ

Alsancak Gar veya Hocazade Camisi Tramvay durağından tramvaya bindikten sonra Konak İskelesi durağında inecekseniz tam karşınızda Konak meydanı / Saat Kulesi bulunuyor olacak. Konak Meydanı'nda yer alan ve İzmir’in sembolü olan Saat Kulesi Osmanlı Padişahı Sultan 2.Abdülhamit’in tahta çıkışının 25.yılını kutlamak amacıyla 1901 yılında; İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa, Bahriye Mirlivası Said Paşa ve Belediye Reisi Eşref Paşa’dan oluşan komisyon tarafından yaptırılmıştır. Meydanda tarihi İzmir Saat Kulesinde resim çekilmeyi ve kuşlara yem atmayı unutmayın ☺

Yaklaşık uzaklık: 10 dakika

KEMERALTI

KEMERALTI

Alsancak Gar veya Hocazade Camisi Tramvay durağından tramvaya binip Konak İskele durağında inilip saat kulesinin karşısından direk olarak Kemaraltına Giriş sağlayabilirsiniz.Kemeraltı, dünyanın en eski şehirlerinden İzmir’de, dünyanın en eski pazar yerlerinden birisi. Birçok tarihi mekânı kucaklayan İzmir’in 2 bin 400 yıllık Kemeraltı Çarşısı, Helenistik dönemden beri kentin alışveriş merkezi. İstanbul Kapalıçarşı’dan 1.500 sene daha eski. Kemeraltının şirin sokaklarını gezmeyi ve İzmir kumrusu yemeden dönmeyin ☺

Yaklaşık uzaklık: 10 dakika

ATATÜRK MÜZESİ

ATATÜRK MÜZESİ

Otelimizden çıktığınızda 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.İzmir, 1. Kordon (Atatürk Caddesi) üzerindedir ve 1875-1880 yıllarında halı tüccarı Takfor tarafından ev olarak yaptırılmıştır. 9 Eylül 1922'de sahibi tarafından terk edilmiş ve hazinenin mülkiyetine geçirilmiştir. İzmir'e giren Türk ordusu burasını karargâh olarak kullanmıştır. 17 Şubat 1923'te İzmir İktisat Kongresi toplandığında Atatürk şahsi çalışmalarını burada yürütmüştür. Kongre bitiminde karargâh bu binadan taşınmış ve hazine binayı Naim Bey'e otel olarak kullanmak üzere kiralamıştır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün eşyalarının da bulunduğu bu neoklasik yapıyı gezmeden İzmir den kesinlikle ayrılmayın.

Yaklaşık uzaklık: 5 dakika

BALÇOVA TELEFERİK

BALÇOVA TELEFERİK

Alsancak Gar veya Hocazade Camisi Tramvay durağından binip son durakta inilip dolmuş veya 554 numaralı belediye otobüsü ile ulaşılabilir. 810 metre hat boyuna sahip olan teleferik tam olarak 316 metre yüksekliğindedir.Mutlaka teleferiğe binerek dağın tepesine çıkın ve güzel İzmirimizi tepeden seyredin, zamanınıza varsa eşsiz çam ağaçlarının arasında tertemiz havada mangal yakmanızı da öneririz.

Yaklaşık uzaklık: 25 dakika

TARİHİ ASANSÖR BİNASI

TARİHİ ASANSÖR BİNASI

Alsancak Gar veya Hocazade Camisi Tramvay durağından tramvaya binilip Karataş Durağında inilir, yolun karşısına geçilir Mithatpaşa caddesinden Fahrettin Altay yönüne 5 dakikalık nostaljik bir yürüyüşle Dario Moreno sokağına gelinir ve tarihi asansör karşınıza gelir. Tarihî Asansör, İzmir'de bulunan tarihsel bir yapıdır. Biri diğerinden 58 m yüksekte olan Mithatpaşa Caddesi ile, Şehit Nihatbey Caddesi'nin arasında işleyen iki asansörü barındıran asansör kulesidir. 1907 yılında Musevi iş adamı "Nesim Levi" tarafından yaptırılmıştır. Dario Moreno’nun evini mutlaka görün, asansörü kullanarak yukarı çıkın ve gün batımı eşliğinde cheesecake yiyip kahvenizi yudumlayın ☺

Yaklaşık uzaklık: 15 dakika

TARİHİ HAVAGAZI FABRİKASI

TARİHİ HAVAGAZI FABRİKASI

Otelimizden çıktığınızda 7 dakikalık yürüme mesafinde, Alsancak Tren istasyonunun 100 metre ilerisindedir. Sergi salonu ve sanat atölyelerini gezmenizi öneririz.

Yaklaşık uzaklık: 7 dakika

DOĞAL YAŞAM PARKI (HAYVANAT BAHÇESİ)

DOĞAL YAŞAM PARKI (HAYVANAT BAHÇESİ)

Otelimize 7 dakikalık yürüme mesafesinde olan Alsancak vapur iskelesinden Karşıyaka Vapuruna binilip Karşıyaka İskelesinde inip 777 numaralı otobüsle 125 türden 1.500 hayvanın bulunduğu 425.000 m²'lik alan üzerinde kurulu olan Doğal Yaşam Parkına ulaşabilirsiniz. Pak Bahadır’ın mezarını ziyaret edip, geniş alanda dolaşan vahşi hayvanları görebilirsiniz.

Yaklaşık uzaklık: 40 dakika

İZMİR FUAR ALANI

İZMİR FUAR ALANI

İZBAN metro ile semt garajı durağına gidilir, semt garajı durağından 610 numaralı belediye otobüsüne binilerek fuar alanına ulaşılır. Fuar, kongre, seminer veya etkinlik organizasyonları için 330.000 m² alana sahip olan Fuarizmir Türkiyenin En büyük ve en modern fuar alanıdır.

Yaklaşık uzaklık: 35 dakika

EFES ANTİK KENTİ

EFES ANTİK KENTİ

İzmir Şehirler Arası Otogarından Selçuk otobüsleri ile gidilir. Oradan yürüyüş mesafesi 10 dakikadır. Antik dünyanın en önemli uygarlık, kültür, bilim ve sanat merkezlerinden biri olan Efes Antik Kenti, İzmir'in Selçuk ilçesi sınırlarında yer alıyor. Her yıl ortalama 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiği, Türkiye’nin en güzel antik şehirleri arasında yer alan Efes Antik Kenti’nde kazılar 100 yılı aşkın süredir devam ediyor. Her biri görkemli mimari şaheser olan Celcus Kütüphanesi, Yamaç Evler, Antik Tiyatro, Kral Yolu ve çok sayıda arkeolojik eseri Efes’te en çekici yapılar.

Yaklaşık uzaklık: 1:17

MERYEM ANA

MERYEM ANA

İzmir Şehirler Arası Otogarından Selçuk otobüsleri ile gidilir. Dolmuşlarla 5 dakikada Bülbüldağın’da bulunan Meryem Anadasınız. Meryem Ana Evi, Efes çevresinde yer alan Bülbüldağı'nda bulunan bir Katolik ve Müslüman mabet yeridir. Selçuk'a 7 km uzaklıktadır. Ev, 19. yüzyılda Katolik rahibesi olan Anne Catherine Emmerich'in rapor edilmiş rüyalarını takiben keşfedilmiştir. Katolik ve Müslüman mabet yeridir.

Yaklaşık uzaklık: 1:30

ŞİRİNCE

ŞİRİNCE

İzmir Şehirler Arası Otogarından Selçuk otobüsleri ile gidilir. Oradan şirince köyüne dolmuşlar kalkmaktadır 15 dakikada eşsiz dağ manzarası eşliğinde köye varabilirsiniz. Yeşil zeytinliklerin, mis kokulu meyve ağaçlarının çevrelediği tepelerin ardındaki Şirinceİzmir‘in en popüler köylerinden. Meyve aromalı şarapları, meşhur kumda Türk kahvesi, gözlemesi, konsept butik otelleri, dillere destan Matematik Köyü ve köye hayat veren Nişanyan Evleri ile Ege Bölgesi‘nin en önemli ziyaret rotalarından biri.Şirin köy sokaklarını dolaşıp, eşsiz lezzetteki şarapların tadına bakın mutlaka☺ enfes otlu köy gözlemesini yemeden de İzmir'e dönmeyin :☺

Yaklaşık uzaklık: 1:30

KORDON SAHİL

KORDON SAHİL

Otelimizden çıktığınızda 5 dakikalık yürüme mesafindedir. Yıl içerisinde midye festivali,konser vb. bir çok aktiviteye ev sahipliği yapan Kordon sahilde konaklamanız boyunca her sabah-akşam eşsiz körfez manzarasında yürüyüş yapıp balık-midye yiyebilirsiniz.

Yaklaşık uzaklık: 5 dakika

KIZLARAĞASI HANI

KIZLARAĞASI HANI

Alsancak Gar veya Hocazade Camisi Tramvay durağından tramvaya binilir, Gazi Bulvarı tramvay durağında inilir. 5 dakikalık yürüme mesafesinde Kızlarağası Hanına ulaşılır. İzmir’deki hanların en büyüğü ve en görkemlisidir. Anıtsal bir özelliğe sahip olduğu gibi, mimari özelliği bakımından tek örnek olması Osmanlı hanları arasında ona özgünlük kazandırmaktadır. Yakup Bey tarafından, 1598 yılında yaptırılmıştır. Kumda pişen Türk kahvesini içmesi ihmal etmeyin yanında nefis Türk lokumuyla birlikte ☺

Yaklaşık uzaklık: 20 dakika

KIBRIS ŞEHİTLERİ ÇARŞISI

KIBRIS ŞEHİTLERİ ÇARŞISI

İzmir’in kalbi ;) Kıbrıs Şehitleri Mevkiinde Gönül Yazar Sokağındayız. Otelimizden çıktığınızda çarşı sadece 2 dakikalık yürüme mesafesinde. Alsancak’taki Kıbrıs Şehitleri Caddesi, alışveriş meraklılarının uğrak noktalarından bir diğeridir. Buradaki mağazalarda etnik desenli el yapımı çantalardan deri ayakkabılara, tasarım şapkalardan hediyelik eşyalara, çeşitli kıyafetlerden aksesuarlara kadar uygun fiyatlı birçok ürünün satışı yapılmaktadır. Dünya markalarının da tüketicisiyle buluştuğu caddenin ara sokaklarında ise sahaflar, barlar ve kafeler bulunur. Sahaflardan alacağınız bir kitabı kahvenizi ya da içkinizi yudumlarken okuyabilir, günün tatlı yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.Şirin cafeleri, restoranları, sokak çalgıcılarını görmeden, Pastanelerin enfes tatlılarını denemeden İzmirden ayrılmayın ☺

Yaklaşık uzaklık: 1 dakika ☺